Değerli Okurlar, içinde yer aldığımız dünyada var olmak, geleceğimizi refah ve huzur içinde planlayarak yaşamak istiyorsak 21. Yüzyıl becerileri dediğimiz çağın gerektirdiği bilgi ve becerilere hakim olmalı ve rekabet gücü yüksek ürün ve icatlar ile toplumumuza ve insanlığa hizmet etmeliyiz.

Bu kazanım doğrultusunda şu anda dünyada yer alan her çocuk, bu beceriler ile donatılmalı, içinde bulunduğumuz şartlara entegre edilecek bir eğitim-öğretim sürecinden geçirilmelidir.

Bu becerilerin kazanımı ne kadar erken yaşta olursa geleceğimiz atılımlarının etkinliği düşünüldüğünde bir o kadar nitelikli ve rekabet gücü yüksek seviyede olacaktır.

Şu anda tüm dünyada adını sıkça duyduğumuz STEM çalışmaları bu amaçların gerçekleştirilmesi noktasında önem teşkil ediyor. Ülkemizde bu çalışmaları titizlikle sürdüren, öğretmenlere eğitimler veren akademisyenler ve bu çalışmalara kolları sıvayarak başlamış özel eğitim kurumları var. Elbette almamız gereken bir yol var ve bu çalışmaların artarak yaygınlaşması gerekiyor.

Eğitim-öğretim yılı içerisinde ilkokul grubu öğrencilerimle birçok STEM çalışması gerçekleştirdim. Kazanım merkezli ve disiplinler arası ilişkili bu çalışmalarda birçok farklı prototipler ortaya çıktı.

STEM aktiviteleri veya ders planlamaları için maliyeti yüksek materyallere gerek yok. Doğru bir planlama ve yönlendirme ile atık malzemelerden harika tasarımlar ortaya çıkabiliyor. Bunlardan bir tanesini sizinle paylaşmak istiyorum.

Görselde gördüğünüz atık malzemelerden tasarlanmış bir robot.  Bu tasarımı, verdiğim yönergelere uyarak hareket eden öğrencilerim oluşturdu. Materyaller ise temin edilmesi kolay kapak, tel, karton rulo ve karton kutu.

Öğrencilerine bir STEM Aktivitesi yaptırmak isteyen meslektaşlarımın mutlaka bir ‘plana bağlı kalarak’ hareket etmesi gerekir. İyi bir plan demek etkili süreç yönetimi demektir. Sürecin etkin olduğu bir derste de ürün/sonuç mutlaka başarı getirecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir